Pepelen
← Узбекский: A1 → A2

A2

Урок 4. Oʻzim qilaman: oʻz — «сам» и «свой»

Смогу сказать «я сам», «свой дом», «себя» словом oʻz, рассказать врачу, как себя чувствую, и спросить и ответить, чья вещь, с -niki.

1 / 14

Сам, свой, себя и чьё

oʻz и -niki

«Сам»: oʻz с окончанием принадлежности — oʻzim (я сам), oʻzing, oʻzingiz, oʻzi, oʻzimiz, oʻzlari. Oʻzim qildim — «я сделал сам». «Свой»: oʻz без окончания перед словом, а у слова — своё окончание: oʻz uyim — «мой собственный дом», oʻz shifokoringiz — «ваш (собственный) врач». «Себя, себе»: oʻz + принадлежность + падеж — oʻzimni (себя), oʻzimga (себе). О самочувствии спрашивают так: oʻzingizni + his qilmoq — «как вы себя чувствуете». «Чьё»: окончание -niki — meniki (моё), seniki, sizniki, uniki, bizniki, ularniki, Annaniki; вопрос — kimniki? (чьё?). Все формы — в таблице выше. К теме анализов: jigar — «печень», слово для узнавания; врач может сказать jigar tahlili — «анализ печени». Так неправильно: • ×Men oʻz qildim. → Men oʻzim qildim. • ×oʻzim uyim → oʻz uyim • ×Men meni yaxshi his qilaman. → Men oʻzimni yaxshi his qilaman.
oʻz по лицам

«Свой» — oʻz без окончания перед словом: oʻz uyim, oʻz mashinasi.

Лицосамсебячьё
menoʻzimoʻzimnimeniki
senoʻzingoʻzingniseniki
sizoʻzingizoʻzingiznisizniki
uoʻzioʻziniuniki
bizoʻzimizoʻzimiznibizniki
sizlaroʻzingizlaroʻzingizlarnisizlarniki
ularoʻzlarioʻzlariniularniki
Конспект урока
oʻz и -niki
«Сам»: oʻz с окончанием принадлежности — oʻzim (я сам), oʻzing, oʻzingiz, oʻzi, oʻzimiz, oʻzlari. Oʻzim qildim — «я сделал сам». «Свой»: oʻz без окончания перед словом, а у слова — своё окончание: oʻz uyim — «мой собственный дом», oʻz shifokoringiz — «ваш (собственный) врач». «Себя, себе»: oʻz + принадлежность + падеж — oʻzimni (себя), oʻzimga (себе). О самочувствии спрашивают так: oʻzingizni + his qilmoq — «как вы себя чувствуете». «Чьё»: окончание -niki — meniki (моё), seniki, sizniki, uniki, bizniki, ularniki, Annaniki; вопрос — kimniki? (чьё?). Все формы — в таблице выше. К теме анализов: jigar — «печень», слово для узнавания; врач может сказать jigar tahlili — «анализ печени». Так неправильно: • ×Men oʻz qildim. → Men oʻzim qildim. • ×oʻzim uyim → oʻz uyim • ×Men meni yaxshi his qilaman. → Men oʻzimni yaxshi his qilaman.